Tipy a Triky - Letisko SCHWECHAT (Letisko Viedeň)

lietadlo letisko rady tipy schwechat vieden

 

Cesta na letisko
Na letisko Schwechat - Letisko Viedeň sa dá dostať rôznymi spôsobmi, autobusom, vlastným autom, taxíkom (odvoz dopravnou firmou).
Tu určite odporúčame komfortnú prepravu dopravnou firmou - taxi, kde vás vyzdvihnú u vás doma alebo vo firme - ak ide o pracovnú cestu.
Možnostiam dopravy na letisko Schwechat - Letisko Viedeň a porovnaniu ich výhod a nevýhod venujeme samostatný článok.
Cesta z Bratislavy na letisko Schwechat trvá autom cca 45 minút až 70 minút podľa dopravy. Odporúčame byť na letisku vždy 2 hodiny vopred.

 

Check-in a odovzdanie batožiny
Ak ste si neurobili online (internetový) check-in, treba tak urobiť priamo na letisku – buď vyklikaním v aplikácii leteckej spoločnosti (palubný lístok potom budete mať v mobile), vyklikaním na termináli alebo registráciou pri pulte leteckej spoločnosti – check-in pulte.
POZOR na veľkosť kufrov a na celkovú hmotnosť a aj ich počet, koľko si ich môžete zobrať na palubu lietadla a koľko si ich môžete dať do batožinového priestoru – záleží to od konkrétnej leteckej spoločnosti. Príručná batožina je tá, ktorú máte počas celej doby pri sebe a umiestňuje ju v lietadle pod sedadlo alebo do priestoru nad hlavami, je to napr. kabelka, taška s notebookom, batoh, iná menšia taška. Podaná batožina – cestujúci ju odovzdá pri check-in pulte leteckej spoločnosti, väčšinou sú to kufre s rozmerom nad 50 krát 40 krát 20 centimetrov. Umiestnená je v batožinovom priestore lietadla.
Nadlimitnú (Podanú) batožinu treba odovzdať pri pulte leteckej spoločnosti – check-in pult.

 

Kontrola palubného lístka a bezpečnostná kontrola
Pri východe k lietadlám k „bránam“ (GATES) sa v rámci bezpečnostnej kontroly kontrolujú cestujúci a ich príručná batožina. Každý pasažier je pred prechodom cez detektor kovov povinný odložiť všetky kovové predmety. Tekutiny môžu cestujúci vziať na palubu len ak sú zabalené v priehľadnom uzatvárateľnom vrecku s objemom maximálne jeden liter, pričom maximálna veľkosť jedného balenia je 100 mililitrov (1 deci). Tieto vrecká treba preukázať pri vybavovacích pultoch. Ak cestujete do krajiny, ktorá podpísala Schengenskú dohodu, prejdite k východom (Gates) B a C alebo F, k centrálnym bezpečnostným kontrolám. Ak cestujete do krajiny mimo Schengenského priestoru, prejdite k východom (Gates) D a G, k centrálnym bezpečnostným kontrolám a ďalej k pasovej kontrole.

 

Sledovanie aktuálnych informácii o lete
Kontrolujte aktuálne informácie o Vašom lete. V priestore východových brán (GATES) máte možnosť sledovať rôzne svetelné tabule a monitory. Aj prostredníctvom mobilného telefónu je možne vyhľadať aktuálne odlety na mobilnej webovej stránke letiska Schwechat - Viedeň. Alternatívne sa môžete prihlásiť v aplikácii Letisko Viedeň a o statuse Vášho letu budete informovaný priamo na Váš iPhone alebo Android smartfón.

Informácie týkajúce sa letu môžu byť nasledovné:
STAV LETU / VÝZNAM
gate open / "Prvá výzva“ - Cestujúci sú vyzývaní k tomu, aby sa dostavili k odletovej bráne.
gate change / Odletová brána bola zmenená. Let štartuje od inej brány ako sa pôvodne plánovalo.
boarding / „Druhá výzva“ - označuje proces, kedy sa cestujúci premiestňuje zo zóny odletovej brány do lietadla.
cancelled / Let ktorý sa má uskutočniť (Outgoing) je zrušený (neuskutoční sa).
delayed / Pri odlete došlo k omeškaniu. Let sa uskutoční, avšak s omeškaným odletom.